Bilgilendirme Merkezi   /   Güvenlik

Genel Bilgisayar Güvenliği Nasıl Sağlanır ?

Yayın tarihi : 2021-05-24 17:58:28

Merhaba,

Günümüz dünyasında son derece önemli bir konu olan bilişim sistemleri güvenliğini nasıl sağlayabileceğiniz hakkında sizlere kısa ama etkili bilgiler vermeye çalışacağız.

Her şey den önce şunu iyi bilmemiz gerekir ki teknoloji/bilişim artık hayatımızın bir parçası ve bizler ülke olarak teknolojiyi yoğun olarak kullanmaktayız. Bu yazımızda kolay ve etkili şekilde sistemlerimizi nasıl güvenli tutabileceğiniz hakkında kolay ama etkili bazı bilgiler paylaşacağız.

Bu güvenlik adımlarını toplam 4 madde altında toplayacağız.

  1. Yedekleme
  2. Bilgisayar ve Ağ cihazlarının güvenlik ayarları
  3. Windows Defender yada farklı bir antivirüs programı :
  4. Kişisel gizlilik ve bilgi saklama

Yedekleme :

Kullanıcılar çoğunlukla kötü bir deneyim yaşamadan önce herhangi bir yedek almazlar. Yedekleme işlemi yapmadıkları için kişisel yada firmalarına ait olan önemli/hassas verilerini kaybedebilirler. Bazı durumlarda verilerin kurtarılması mümkün olsa da bu işlem zahmetli, pahalı ve yorucu bir süreçtir. Bu sebeple önemli ve kaybı yaşandığında sizi yada firmanızı zora sokacak durumlardan kaçınmak için düzenli yedekleme oldukça önemlidir.

Bilgisayar ve Ağ Ekipmanlarının Doğru Konfigürasyon Edilmesi :

Kullandığınız bilgisayarın yada bilgisayarınızın bağlı olduğu ağ ekipmanlarının düzgün şekilde yapılandırılması en önemli konulardan biridir. Yanlış yada hatalı ayarlamalar yapılmış olan cihazlar kötü niyetli kullanıcılara davet çıkartmaktadır. Bu noktada yapılabilecek en basit işlemlere değinmek gerekirse:

-Bilgisayar üzerinde çalışan işletim sisteminin güncel olması (Güvenlik ve kalite güncellemeleri)

-Wireless şifrenizin kolayca tahmin edilemeyecek ve güvenlik seviyesi yüksek bir şifre seçimi yapılması

-Wireless şifresi ile router şifresinin aynı olması

- Router destekliyorsa firewall’ın aktif edilmesi (Firmalar için fiziksel firewall cihazları mantıklı bir seçim olacaktır)

Windows Defender yada farklı bir antivirüs programı :

Kullanıcıların mutlaka bir antivirüs programını kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Sizi ve bağlantınızı sürekli olarak denetleyip mevcut yada potansiyel tehditlerden sizi koruyacak bir antivirüs programının sisteme yüklenmesi (Firmalar için enterprise çözümler daha isabetli olacaktır)

Kişisel gizlilik ve bilgi saklama

Kredi kartı şifrenizi kimse bilmez öyle değil mi ? Aynı şekilde size ait olan kişisel verinin adına internet dediğimiz açık dünyada paylaşılması da uygun değildir. E-posta hesaplarınız, kişisel telefon numaranız, sizi ilgilendiren yada hassas veri olarak kabul edilen doğum tarihi,doğum yeri,vatandaşlık numaranız,vs. gibi bilgiler paylaşılmamalı, mümkünse sosyal medya hesaplarınızda doğum tarihiniz açık şekilde yayınlanmamalıdır.

 

Tüm konularda destek için evoNET Bilişim ve Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.